Rodzaje sufitów a sprzątanie hal przemysłowych
Budowa sufitu hal produkcyjnych ma ogromne znaczenie podczas czyszczenia hal na terenie obiektów przemysłowych. Zachowanie wysokich standardów higieny wymusza na zakładach produkcyjnych wykonanie 1 – 2 razy w roku regularnego usuwania zanieczyszczeń. Profesjonalne czyszczenie hal produkcyjnych to usuwanie odpadów produkcyjnych, czyszczenie maszyn przemysłowych, sprzątanie powierzchni trudno dostępnych miejscach, mycie maszyn, czyszczenie ścian hal, czyszczenie wentylacji, czyszczenie elewacji hali oraz odkurzanie powierzchni w tym sufitów.
Utrzymanie czystości na hali produkcyjnej – dlaczego jest konieczne?
Przede wszystkim czysta hala zwiększa bezpieczeństwo pracowników, eliminując ryzyko poślizgnięć i upadków spowodowanych przez zabrudzenia czy rozlane substancje. To również gwarancja wysokiej jakości produktów dzięki minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia wyrobów przez kurz, brud czy inne niepożądane substancje. Co więcej, regularne sprzątanie i utrzymywanie porządku przedłuża żywotność maszyn i urządzeń, zapobiegając ich przedwczesnemu zużyciu przez nagromadzone zabrudzenia.
Dodatkowo, czyste środowisko pracy spełnia wymogi różnych norm i standardów branżowych, w tym norm systemu HACCP czy ISO.
Kolejnym, często pomijanym powodem jest redukcja zużycia energii – kurz i brud na oświetleniu czy elementach grzewczych znacząco obniżają ich wydajność, zwiększając koszty operacyjne. Warto też wspomnieć o wpływie czystości na dokładność pomiarów – zabrudzenia mogą zakłócać pracę czujników i systemów kontroli jakości, prowadząc do błędnych odczytów i decyzji produkcyjnych.
Dlaczego sprzątanie hal produkcyjnych to również czyszczenie sufitów?
Wbrew pozorom sufity w hali przemysłowej to powierzchnia wymagająca regularnego czyszczenia, a mycie powierzchni hal w tych miejscach jest utrudnione. Na powierzchniach sufitów osadzają się w zależności od branż opary olejowe i parafinowe, pyły produkcyjne, a także sadze, które powstają w czasie produkcji lub pracy firmy przemysłowej.

Sprzątanie hal przemysłowych a rodzaje sufitów
Czyszczenie hal przemysłowych – czy warto skorzystać z usług firmy zewnętrznej?
Sprzątanie powierzchni trudno dostępnych jakimi są powierzchnie sufitów nie jest możliwe podczas codziennego zakresu usługi obejmującego sprzątanie w zakładach produkcyjnych. Osadzający się na powierzchniach sufitów brud, pył lub lepkie substancje sprawiają, że czyszczenie nie zawsze da się wykonać we własnym zakresie. Najczęściej w tym celu korzysta się z ofert wyspecjalizowanych firm, które zatrudniają przeszkoloną kadrę oraz mają specjalistyczny sprzęt. Dzięki temu czyszczenie przebiega sprawnie i nie zakłócała pracy przedsiębiorstwa.
Branże, w których czyszczenie powierzchni sufitów ma znaczenie
Sprzątanie w zakładach produkcyjnych uzależnione jest od rodzaju wytwarzanego zabrudzenia dlatego czyszczenie, odkurzanie lub mycie hal produkcyjnych odbywa się z różnych powodów i ma ma inne znaczenie dla każdej gałęzi przemysłu.
Profesjonalne czyszczenie hal w sektorze spożywczym jest bardzo istotne dla zachowania higieny produkcji. W tej branży bardzo istotne jest regularne sprzątanie hal a szczególnie dokładne mycie hal produkcyjnych a następnie odkażanie i dezynfekcja.
Czystość hal przemysłowych w branży tekturniczo-papierniczej jest uzależniona od rodzaju wytwarzanych pyłów, które zalegając na suficie, opadają na maszyny produkcyjne i zanieczyszczają te maszyny oraz produkt końcowy.
W przemyśle metalowym czyszczenie przestrzeni produkcyjnych dotyczące usuwania trudnych zabrudzeń z sufitów, takich jak tłuste osady i sadze, ma wpływ na jakość powietrza i poprawia bezpieczeństwo pracy. Mycie hal produkcyjnych w tym sektorze wiąże się z dobraniem odpowiedniej technologii oraz należy uwzględnić czyszczenie powierzchni magazynowych w każdym miejscu od sufitu a nawet zlecając czyszczenie posadzek.
Natomiast odkurzanie hal produkcyjnych przemysłu lekkiego ma na celu usunięcie się na przykład pyłu bawełnianego lub lnianego, które mają właściwości palne i wybuchowe. Tutaj najważniejszym aspektem przyczyniającym się do regularnego czyszczenia są względy pożarowe.
Niezależnie od branży, rodzaj zastosowanego sufitu w obiektach przemysłowych jest istotny podczas sprzątania hal produkcyjnych ze względów ekonomicznych i czasowych. Profesjonalne usługi sprzątania powinny brać pod uwagę kompleksowe mycie hal produkcyjnych oraz magazynowych.
Zastanawiasz się, jak najlepiej wyczyścić sufit w Twojej branży? Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy.
Dwa rodzaje sufitów a czyszczenie hali produkcyjnej
Wykończenie hal przemysłowych zależy w dużej mierze od posiadanego budżetu. Za lepsze rozwiązania czasem trzeba zapłacić nieco więcej. Jednak często w przeciągu lat taka inwestycja jest bardziej ekonomiczna w utrzymaniu, ponieważ np. generuje bardzo małą stratę ciepła lub umożliwia bardzo szybkie odkurzanie i mycie sufitów oraz ścian hali. A ta kwestia jest niezwykle ważna, by zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do pracy.
Sufity w halach przemysłowych różnią się od siebie technologią, parametrami oraz ceną. Podjęcie właściwych decyzji na etapie projektowania hali zwiększa ich funkcjonalność w czasie użytkowania. Na terenie całego kraju do budowy hal przemysłowych najczęściej stosuje się dwa rodzaje sufitów.
Płyta obornicka
Pomiędzy dwoma okładzinami wykonanymi z blachy znajduje się pianka poliuretanowa. Taka budowa sufitu w hali przemysłowej sprawia, że współczynnik przenikania ciepła jest niewielki. Sam panel jest lekki, a jego konstrukcja bardzo wytrzymała.
Sprzątanie hal przemysłowych, w których sufit zbudowany jest z płyty obornickiej jest najbardziej ekonomiczne. Panele są łatwe w utrzymaniu czystości, a ich gładka powierzchnia szybko poddaje się środkom czystości i długo wygląda jak nowa. Odkurzanie hal produkcyjnych zbudowanych z płyty obornickiej odbywa się szybko i sprawnie. Brak załamań i wgłębień pozwala w sposób profesjonalny dotrzeć do każdego miejsca oszczędzając czas trwania zlecenia.
Blacha trapezowa z membraną
Jest to popularne i ekonomiczne rozwiązanie w budowie hal produkcyjnych. Blacha na całej powierzchni sufitu w halach produkcyjnych, co kilkanaście centymetrów jest przełamana, tworząc zagłębienia. W zagłębieniach wystają ostre wkręty mocujące kolejne warstwy dachu hali. Zagłębienia i wystające wkręty powodują, że mycie powierzchni hal takich obiektów przemysłowych jest kosztowne.
Dokładne czyszczenie hali produkcyjnej w takim przypadku zajmuje bardzo dużo czasu. Każde wgłębienie musi zostać odkurzone i umyte przez pracownika ręcznie co generuje liczbę roboczogodzin. Istotne tutaj jest również bezpieczeństwo i higiena pracy. Podczas mycia znacząco jest zwiększone ryzyko zranienia i uszkodzenia skóry rąk, dlatego pracownicy muszą zachować szczególną uwagę, co ponownie wydłuża czas realizacji zlecenia.
Kiedy zaplanować czyszczenie sufitów hal przemysłowych
Codzienne utrzymanie czystości w zakładach produkcyjnych to zwykle bieżące czyszczenie posadzek, mycie okien, mycie ścian czy mycie maszyn do wysokości dostępnej z poziomu podłogi. Dokładne mycie hal przemysłowych warto zlecić firmie specjalizującej się w czyszczeniu przemysłowym oraz uwzględnić w rocznym planie obejmującym sprzątanie hali.
Czyszczenie powierzchni hal w tym sufitów można przeprowadzić w dwóch wariantach.
Pierwszym jest profesjonalne czyszczenie hali podczas przerwy produkcyjnej. Sprzątanie w zakładach produkcyjnych w tym przypadku można zaplanować wcześniej, a kompleksowe mycie hal przebiegają sprawnie i szybko.
Drugim wariantem jest czyszczenie powierzchni magazynowych i produkcyjnych w normalnym cyklu produkcyjnym. Kompleksowe mycie hal w tym przypadku kładzie nacisk na bardzo szczegółowy plan sprzątania hal oraz ścisłą współpracę z kierownikiem produkcji. Profesjonalne usługi sprzątania w tym przypadku wiążą się ze zwiększonym zagrożeniem dotyczącym bezpieczeństwa oraz warunków pracy dla personelu obu stron.
Planowana przerwa w produkcji
Efektywne sprzątanie hal magazynowych podczas przestojów produkcyjnych jest najlepszym wyborem. W takim czasie dostępność do wszystkich obszarów hali jest optymalna. Usługi czyszczenia hal mogą być przeprowadzane jednocześnie w wielu obszarach. Rozpoczynając od czyszczenia sufitów, konstrukcji, poprzez mycie ścian hal, usuwanie odpadów produkcyjnych, sprzątanie powierzchni trudno dostępnych, czyszczenie wentylacji a na końcu odkurzanie i czyszczenie posadzek.
Profesjonalne czyszczenie hal w przerwie produkcyjnej pozwala również na zmaksymalizowane bezpieczeństwa pracy podczas realizacji zlecenia. W czasie planowanej przerwy produkcyjnej warto jest dokonać wszelkich innych napraw. Przeprowadzić prace konserwacyjne lub dokonać malowania ścian i innych elementów wyposażenia hali.
Czyszczenie powierzchni magazynowych bez wstrzymywania produkcji
Nie zawsze możliwe jest zaplanowanie przerwy produkcyjnej. W takiej sytuacji odkurzanie, czyszczenie i mycie powierzchni hal produkcyjnych opiera się o plan sprzątania hal. Dobra organizacja pracy i ścisła współpraca z kierownikiem produkcji, powoduje że przebieg prac jest bezpieczny i sprawnie zrealizowany.
Czyszczenie powierzchni magazynowych na wysokości w tym sufitów, konstrukcji oraz mycie ścian hal odbywa się z podnośników samojezdnych. Kompleksowe mycie hal przemysłowych podczas pełnej produkcji wymaga dużej uważności oraz zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa. Podczas prowadzenia prac na wysokości w tym samym czasie odbywają się inne czynności produkcyjne, ale również usługi sprzątania hal takie jak mycie posadzek, mycie maszyn lub usuwanie odpadów produkcyjnych. Wszystkie te czynności stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa pracy dlatego tak istotny jest plan sprzątania hal magazynowych podczas cyklu produkcyjnego.

Sprzątanie hal przemysłowych a rodzaje sufitów
Usługi profesjonalnej firmy
Kompleksowe sprzątanie hal produkcyjnych często wymaga zastosowania specjalnych środków, które usuną nawet silne zabrudzenia i substancje z każdego rodzaju powierzchni. Profesjonalne usługi sprzątania świadczone przez firmy z dużym doświadczeniem, specjalizujące się w czyszczeniu powierzchni przemysłowych bez względu na branżę to wybór który się opłaca. Firmy te dysponują wyszkolonym personelem, specjalistycznym sprzętem oraz sprawdzoną technologię sprawiającą, że sprzątanie w zakładach produkcyjnych jest możliwe nawet bez wstrzymywania produkcji.
Firma z doświadczeniem potrafi dostosować się do potrzeb klienta. Współpracując z kadrą zarządzającą klienta tworzy plan sprzątania hal , mając na szczególnej uwadze bezpieczeństwo pracy pracowników obu stron. Ma szeroki wachlarz technologii oferując czyszczenie suchym lodem, czyszczenie laserowe lub czyszczenie wysokociśnieniowe, które dostosowuje do możliwości oraz oczekiwań klienta. Profesjonalne usługi sprzątania to również doradztwo dotyczące potrzebnego zakresu zlecenia, w który w zależności od branży może wchodzić: odkurzane hal produkcyjnych, mycie powierzchni hal, mycie ścian hal, czyszczenie posadzek, czyszczenie wentylacji a nawet czyszczenie elewacji hali na zewnątrz.