Czyszczenie konstrukcji podsufitowej w obiektach przemysłowych

Sprzątanie hal wielkopowierzchniowych a rodzaj konstrukcji podsufitowej obiektów przemysłowych

Czy wiesz, że rodzaj konstrukcji hali ma kluczowe znaczenie podczas specjalistycznego czyszczenia jej powierzchni przez profesjonalne firmy usługowe? Na czas i jakość wykonywania usługi wpływa budowa konstrukcji hal produkcyjnych. Sprzątanie hal przemysłowych a rodzaje konstrukcji. Poznaj rodzaje konstrukcji obiektów wielkopowierzchniowych i sprawdź, jaki wpływ mają na czyszczenie w obiektach przemysłowych w sposób profesjonalny.

Dlaczego sprzątanie konstrukcji podsufitowej jest takie ważne

Sprzątanie hal produkcyjnych to nie tylko czyszczenie posadzek, linii produkcyjnych czy czyszczenie ścian. W zakładach produkcyjnych czyszczenie powinno dotyczyć każdej powierzchni, w tym powinno obejmować czyszczenie konstrukcji podsufitowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku branży spożywczej, farmaceutycznej i wielu innych, w przypadku których zanieczyszczenia spadające z powierzchni konstrukcji hali produkcyjnej mogą doprowadzić do ryzyka uszkodzenia lub zanieczyszczenia produktu na każdym jego etapie wytwarzania.

Ma to również bardzo duże znaczenie w przypadku branż, którym zależy na uzyskaniu pozytywnego wyniku audytu ISO, BRC, IFS, HACCP. Audyty te dotyczą przede wszystkim tych firm, w których najistotniejsze jest utrzymanie bardzo wysokiego reżimu sanitarnego. Dlatego, jeśli firma planuje budowę lub rozbudowę już istniejącego zakładu produkcyjnego lub przemysłowego dobrze jeśli zostanie uwzględniony sposób sprzątania hal.

Sprzątanie hal przemysłowych a rodzaje konstrukcji

Sprzątanie hal przemysłowych a rodzaje konstrukcji

Pomyśl o eksploatacji zanim wybudujesz

Decydując się na inwestycję w postaci budowy wielkopowierzchniowej hali przemysłowej, warto zwrócić uwagę na parametry, które dana konstrukcja zapewnia. Do najczęściej wybieranych rodzajów konstrukcji w całej Polsce z pewnością można zaliczyć konstrukcje żelbetowe lub stalowe, których największymi zaletami są:

 • krótki czas budowy,
 • niewielki nakład finansowy w porównaniu do obiektów budowanych w tradycyjnej technologii,
 • możliwość dopasowania wielkości hali do własnych potrzeb,
 • opcja powiększenia hali przemysłowej niemal w każdej chwili,
 • wysoka odporność na warunki atmosferyczne oraz pożary,
 • dobre parametry cieplne i akustyczne.

Z wykorzystaniem powyższych dwóch rodzajów konstrukcji najczęściej budowane są hale produkcyjne w całej Polsce. Podejmując decyzję o wyborze rodzaju konstrukcji hal produkcyjnych, poza wymienionymi zaletami należy wziąć pod uwagę rodzaj planowanej produkcji oraz jak rodzaj produkowanego towaru będzie wpływać na sposób czyszczenia hal produkcyjnych. Należy dobrać maszyny produkcyjne ich wielkość oraz gęstość rozmieszczenia, ponieważ od tego będzie zależeć dostępność do każdej powierzchni, co podczas zlecenia na czyszczenie konstrukcji będzie mieć wpływ na dokładne czyszczenie hal produkcyjnych.

Konstrukcje stalowe i żelbetowe w odniesieniu do mycia i sprzątania obiektów wielkopowierzchniowych

Dokładne czyszczenie hal przemysłowych i produkcyjnych, jak już wspomniano powyżej to również czyszczenie konstrukcji i elementów infrastruktury podsufitowej. Budowa konstrukcji obiektów przemysłowych ma wpływ na realizację każdego zlecenia obejmującego zakres prac ustalony podczas wizji lokalnej, a czasem nawet na to czy firma jest w stanie podjąć się ustalonego harmonogramu. W zależności od potrzeb klienta oferta skierowana jest również na bezpieczeństwo pracy i tutaj też budowa konstrukcji obiektów przemysłowych ma duże znaczenie. Ponieważ prace prowadzone są powyżej poziomu posadzki z podnośników samojezdnych konstrukcja hali stanowi miejsce przypięcia linek bezpieczeństwa podczas prowadzonych prac na wysokości.

Konstrukcje stalowe

To szybki sposób na postawienie hal produkcyjnych przy niskim nakładzie finansowym. W zależności od wielkości hali należy dobrać odpowiednią technologię, by całość była wytrzymała i odporna na działanie warunków atmosferycznych. Konstrukcja w całości oparta jest na stalowych stopach tzw dźwigarach i płatwiach, które podtrzymują nawet bardzo dużą powierzchnię dachu. Od dźwigarów i płatwi pod całym dachem co kilka metrów odchodzą kolejne stalowe elementy krzyżujące się ze sobą tzw stężnie. Dalej konstrukcja zbudowana jest z dźwigarów kratowych, w skład których wchodzi pas górny, pas dolny, słupki i krzyżulce.

Wszystkie wymienione elementy konstrukcyjne powodują bardzo duże zagęszczenie elementów stalowych w odległości około jednego metra od sufitów. Każda powierzchnia tych elementów wymaga czyszczenia poprzez odkurzanie i mycie z użyciem środków chemicznych. Sprzątanie hal produkcyjnych z uwzględnieniem konstrukcji i sufitów w przypadku bardzo dużego zagęszczenie elementów stalowych jest czasochłonne oraz pracochłonne.

Konstrukcje żelbetowe

Taka konstrukcja jest stabilna i ognioodporna, ale niestety dużo droższa niż konstrukcja stalowa. Są to obiekty przemysłowe, w których konstrukcjach, główne słupy nośne tzw dźwigary i płatwie są oparte na słupach żelbetowych usadowionych na stopach fundamentowych. Najczęściej dźwigary i płatwie znajdują się tuż pod samym sufitem i są ustawione w taki sposób, że czyszczenie konstrukcji jest ułatwione.

Sprzątanie hal przemysłowych przy takiej budowie konstrukcji zwykle odnosi się tylko do odkurzania na sucho, pomijając mycie z użyciem środków chemicznych. Również czyszczenie sufitów podczas sprzątania hal przy takim rozwiązaniu jest prostsze i sprawniejsze. W przypadku czyszczenia hal przemysłowych wykonanych w ten sposób poszczególne czynności są wykonywane w krótszym czasie bez względu na rodzaj zabrudzeń na każdej hali produkcyjnej.

Czyszczenie sufitów

Sufity hal przemysłowych nie są elementami konstrukcji obiektów wielkopowierzchniowych, natomiast dokładne czyszczenie hal produkcyjnych obejmuje również te części. Firma czyszcząca obiekty przemysłowe na wysokości, podczas sprzątania konstrukcji w zakresie prac zwykle ma zapisane odkurzanie i/lub mycie sufitów. Sprawne i poprawne wykonanie usługi czyszczenia sufitu zależne jest od jego budowy. W halach przemysłowych lu produkcyjnych można spotkać sufity płaskie lub ryflowane. Jak rodzaj sufitu wpływa na sposób czyszczenia, o tym poniżej.

Sprzątanie hal przemysłowych a rodzaje konstrukcji

Sprzątanie hal przemysłowych a rodzaje konstrukcji

 

Sufity płaskie

Sufity płaskie zbudowane są najczęściej z pojedynczych elementów płyty warstwowej. Płaska powierzchnia każdego elementu pozwala na dokładne i sprawne usunięcie zabrudzeń. Zarówno szczotka odkurzacza, jak i deska mopa myjącego dokładnie przylega do powierzchni całego sufitu. Podczas jednego ruchu zbiera całe zabrudzenie. Na takim suficie nie ma załamań, narożników czy kątów, w których może zbierać się brud, kurz i pajęczyny.

Sufity ryflowane

Sufity ryflowane zbudowane są z pojedynczych elementów blachy trapezowej. Powierzchnia takiego sufitu nie jest płaska, lecz co kilkanaście centymetrów załamana co powoduje zagłębienia na całej długości elementu. Dodatkowo przy wykorzystaniu blachy trapezowej we wgłębieniach tych elementów znajdują się ostre śruby mocujące dach. Właśnie te wgłębienia w połączeniu z wystającymi śrubami wydłużają czas czyszczenia sufitów. Powodują zagrożenie w postaci skaleczeń i przecięć powierzchni skóry pracowników wykonujących zlecenie.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są koszty czyszczenia konstrukcji podsufitowej, wypełnij formularz!

   

  Efektywne sprzątanie hal przemysłowych

  Czyszczeniem hal przemysłowych bez względu na rodzaj prowadzonych w nich działalności i rodzaj produkcji zajmują się wyspecjalizowane firmy sprzątające. Firmy takie mają doświadczenie w czyszczeniu hali produkcyjnej w sposób profesjonalny podczas normalnej pracy zakładu czyli bez wstrzymywania produkcji. Takie zabiegi należy wykonywać regularnie, by wnętrze hali było zawsze czyste, a konstrukcja utrzymana w bardzo dobrej kondycji.

  Zakres prac

  W przypadku hal wielkopowierzchniowych bez względu na całkowity metraż czyści się nie tylko posadzki, ale także sufity, ściany oraz słupy. Bardzo często na życzenie klienta w zakres czynności wchodzi czyszczenie konstrukcji podsufitowych, mycie maszyn, urządzeń i innych elementów wyposażenia hali produkcyjnej.

  Na co zwrócić uwagę, szukając firmy, która sprząta hale przemysłowe?

  Poszukując firmy, która profesjonalnie zajmie się czyszczeniem hali przemysłowej, wskazane jest skorzystać z usług przedsiębiorstwa z dużym doświadczeniem w świadczeniu właśnie takich usług. Wyszkoleni pracownicy oraz certyfikowany sprzęt to pewność, że usługa zostanie wykonana dokładnie i profesjonalnie.

  Bezpieczeństwo pracy

  Ważne jest, żeby firma wykonująca usługę czyszczenia hali produkcyjnej miała świadomość wprowadzanych zagrożeń na teren zakładu zleceniodawcy. Pracownicy powinni posiadać ważne badania lekarskie, szkolenia BHP i inne uprawnienia niezbędne do wykonania zlecenia. Jeśli zlecenie dotyczy wyczyszczenia konstrukcji i sufitów, prace odbywają się na wysokości ponad poziomem posadzki z podnośników samojezdnych, wtedy pracownicy powinni posiadać uprawnienia UDT do obsługi tych wózków.

  Sprzątanie hal przemysłowych a rodzaje konstrukcji

  Sprzątanie hal przemysłowych a rodzaje konstrukcji

  Bezpieczeństwo wyposażenia i produktu

  Profesjonalna firma czyszcząca hale produkcyjne powinna zabezpieczyć wyposażenie znajdujące się w hali przemysłowej. W taki sposób, żeby na każdym etapie realizacji zlecenia zabezpieczenie maszyn lub urządzeń było zgodne z oczekiwaniami klienta. Należy okryć linie produkcyjne i technologiczne oraz miejsca składowania surowców, półproduktów i produktu końcowego.

  Bezpieczeństwo ciągłości produkcji

  Przestoje w procesie produkcyjnym lub organizacji pracy przedsiębiorstwa są bardzo niekorzystne. Z tego powodu wszystkie profesjonalne firmy oferujące sprzątanie hali przemysłowej realizują zlecenie podczas funkcjonowania obiektu.

  Doświadczenie

  Nie ma dwóch takich samych hal produkcyjnych czy przemysłowych. Każdy obiekt przemysłowy będzie się różnić pod wieloma względami. Nawet jeśli będziemy mieć do czynienia z zakładami z tej samej branży.

  Żeby dobrze ocenić możliwy do wykonania zakres prac, czas realizacji oraz sposób wykonania potrzebne jest ogromne doświadczenie. Firma realizująca sprzątanie hal produkcyjnych w wielu zakładach przemysłowych, wchodząc na wizję lokalną jest w stanie przewidzieć co i jak można zrobić.  Taka firma jest w stanie doradzić i tak dopasować etapy realizacji każdego zlecenia. Tak żeby proces technologiczny odbywał się w sposób niezakłócony.

  Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile czasu zajmie sprzątanie Twojej hali przemysłowej, skontaktuj się z nami!

    


   contact-person