Profesjonalne czyszczenie ścian w halach produkcyjnych, przemysłowych i magazynowych

Profesjonalne czyszczenie ścian w halach produkcyjnych, przemysłowych i magazynowych

Nowoczesne budownictwo sprawia, że każdy inwestor może wybrać nie tylko dogodny kształt budynku, ale także materiały, z których będzie on wykonany. Wybrany materiał, może mieć ogromny wpływ na eksploatację hal przemysłowych, w tym koszty usługi czyszczenia. Sprzątanie hal przemysłowych nie ogranicza się do codziennego utrzymania czystości. W zależności od rodzaju wytwarzanego produktu, a w związku z tym warunków panujących na terenie obiektów przemysłowych czyszczenie hal produkcyjnych należy przeprowadzić na wszystkich znajdujących się elementach konstrukcyjnych lub wyposażenia, w tym na całej powierzchni ścian.

Przeprowadzając kompleksowe czyszczenie hal produkcyjnych w tym mycie ścian trzeba brać pod uwagę bardzo dużo czynników, wpływających na proces realizacji zlecenia. Szczególnie ważne jest określenie rodzaju ścian, ich powierzchni dotyczącej struktury, kształtu i faktury. Każdy z tych czynników ma wpływ na decyzję o sposobie czyszczenia. Po dokładny określeniu powyższych czynników oraz potrzeb klienta firma sprzątająca jest w stanie podjąć decyzję czy w zakres prac będzie wchodzić odkurzanie, czy należy ograniczyć się tylko do mycia ścian. Do mycia ścian najczęściej używa się wody z dodatkiem detergentu, ale często z powodu rodzaju ściany i jej właściwości lub z powodu szczególnego procesu produkcyjnego można to zrobić tylko czystą wodą.

W artykule przedstawiono najczęściej wybierane rodzaje ścian w halach przemysłowych w całej Polsce. Wzięto pod uwagę ich cechy charakterystyczne oraz praktyczność pod kątem usuwania zanieczyszczeń przez firmy oferujące profesjonalne czyszczenie obiektów hal produkcyjnych, bardzo często bez wstrzymywania produkcji.

Hale przemysłowe, produkcyjne i magazynowe

Niezależnie jakie hale będziemy mieć na myśli, zawsze są to budynki stworzone z myślą o zakładach produkcyjnych, przemysłowych oraz magazynach, które do prowadzenia działalności potrzebują optymalnie dużej przestrzeni. Dzięki postępującej technologii hale można szybko zbudować, powiększyć, pomniejszyć lub w razie potrzeby także zdemontować. Planując budowę takiej hali, a w tym projektując ściany dobrze wziąć pod uwagę końcowe przeznaczenie obiektu. W zależności od przeznaczenia i rodzaju wytwarzanego produktu, bardzo ważny jest odpowiedni dobór materiałów budowlanych, w tym elementów służących do powstania ścian.

Branże wymagające czyszczenia ścian

Nie każdą ścianę czyści się tak samo. Mycie ścian w halach przemysłowych w całej Polsce jest bardzo uzależnione od branży przemysłowej, dla której hala będzie przeznaczona. Każda branża wytwarza inne zanieczyszczenia, które trzeba regularnie usuwać z wszystkich elementów podlegających czyszczeniu hal przemysłowych. Może być to kurz, pył różnego pochodzenia (papierowy, bawełniany, węglowy, aluminiowy, stalowy i inne), opiłki i włókna (aluminium, stal, plastik, wełna i bawełna), osady, pary, mgły (parafiny, farby, lakiery itp). Wszystkie wymienione zanieczyszczenia po ich nadmiernym nagromadzeniu, opadają z powierzchni ściany, sufitów, konstrukcji i innych elementów w niższe partie hal produkcyjnych do poziomu posadzek. Bardzo często zanieczyszczeniu ulegają maszyny produkcyjne i kolejnym wydatkiem staje się czyszczenie maszyn, linii produkcyjnych czy linii technologicznych.

Branża tekturniczo papiernicza

Zakłady produkujące papier i tekturę wytwarzają bardzo duże ilości pyłu papierowego. Jeśli zakład doprowadzi do bardzo dużego nagromadzenia pyłu papierowego, może on zanieczyścić urządzenia, maszyny, linie technologiczne i wszystkie elementy wyposażenia hali produkcyjnej, znajdujące się poniżej ściay, sufitów czy konstrukcji. Budowanie ścian z materiałów posiadających zagięcia, wgłębienia i inne deformacje, powoduje nagromadzenie się pyłu w tych miejscach i utrudnia utrzymanie czystości podczas realizacji każdego zlecenia na sprzątanie hal produkcyjnych. Warto wspomnieć, również, że pył papierowy w dużym nagromadzeniu jest łatwo palny i wybuchowy. Co prawda bardzo trudne jest nagromadzenie w wystarczającej ilości potrzebnej do zapalenia i wybuchu pyłu papierniczego na pionowych ścianach, ale na wszystkich poziomych elementach już tak.

W zakładach produkujących folię bardzo duży problem stanowią unoszące się w powietrzu parafiny. Parafina w postaci mgły osadza się na wszystkich powierzchniach hal produkcyjnych. W takim przypadku, jeśli ściana zostanie zbudowana z elementów, których powierzchnia jest nierówna, chropowata lub będzie posiadać zagłębienia to czyszczenie hal przemysłowych będzie bardzo utrudnione i kosztotwórcze. Trzeba pamiętać, że przy usuwaniu zabrudzeń parafinowych odkurzanie ścian na sucho nie sprawdzi się. Podczas czyszczenia zabrudzeń parafinowych zalecane jest mycie powierzchni wodą z dodatkiem detergentu oraz zaplanowanie czym umyć ściany, żeby zostały usunięte wszystkie plamy znajdujące się na ścianie. W tych zakładach bardzo często z powodu nagromadzenia maszyn i urządzeń produkcyjnych jest utrudniony dostęp do wszystkich planowanych do umycia miejsc. Dlatego ważny jest dobór odpowiedniej technologii mycia, w taki sposób żeby nie zakłócić pracy zakładu a usługa została przeprowadzona zgodnie z założeniami.

Branża spożywcza

Inny przykład to branża spożywcza, w której cykliczne sprzątanie hal produkcyjnych łącznie z dezynfekcją w sposób profesjonalny, jest wymagane do pozytywnego wyniku audytu ISO, BRC, IFS i innych kontroli wewnętrznych i zewnętrznych. Zaprojektowanie ścian z materiałów trudnych do mycia, czyszczenia i dezynfekcji stanowi bardzo duży problem dla firm prowadzących usługi czyszczenia hal przemysłowych. Bardzo ważne jest, żeby każdy materiał użyty do budowy ścian czy sufitów hal produkcyjnych ułatwiał czyszczenie i mycie, a także ułatwiał dotarcie we wszystkie newralgiczne miejsca.

Branża metalowa

Przemysł ciężki również ma swoje wymagania dotyczące materiałów przeznaczonych do budowy w obiektach przemysłowych. Usuwanie trudnych zabrudzeń powstałych podczas procesów produkcyjnych jest uzależnione od powierzchni na której zanieczyszczenia osiadły. Tutaj bardzo często mamy do czynienia ze ścianami betonowymi, na których osadza się kurz, pył, sadza czy inne tłuste okopcenia. Najczęściej odkurzanie takich ścian jest niewystarczające, należy przeprowadzić mycie ścian przed malowaniem, tak żeby nowa warstwa farby dała zamierzony efekt i tutaj znów trzeba przemyśleć czym myć ściany.

 

Zastanawiasz się, jak najlepiej wyczyścić ściany w Twojej hali? Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy.

  Rodzaje ścian w halach przemysłowych

  Najczęściej wykorzystywane w budownictwie hal przemysłowych w całej Polsce rodzaje materiałów do budowy ścian w halach to: płyty warstwowe, blacha trapezowa, ściany betonowe, płyta obornicka, plandeka.

  Płyty warstwowe

  Jest to materiał osłonowy, służący do wypełniania konstrukcji ścian budynków oraz hal. Składa się z rdzenia, który pełni funkcję termoizolacji, oraz dwóch okładzin z blachy. Mocuje się je do konstrukcji budynku. Najczęściej ma gładką powierzchnie, której odkurzanie i mycie wodą z dodatkiem środka chemicznego jest łatwe i szybkie. Należy pamiętać, że ze względu na malowanie proszkowe płyty jej powierzchnię może uszkodzić bardzo silny środek zasadowy lub kwasowy.

  Blacha trapezowa

  Ten rodzaj ścian to nic innego jak zwykła blacha o falowanej fakturze. Blachę trapezową wykorzystuje się do budowy ścian i sufitów w halach przemysłowych. Mycie hal przemysłowych z wykorzystaniem tego rodzaju materiału jest utrudnione i wymaga dużo więcej czasu niż przy wykorzystaniu płyt warstwowych. Powierzchnia płyty trapezowej nie jest równa, co kilka centymetrów załamuje się w górę lub w dół tworząc kilkunasto centymetrowe wgłębienia na całej długości.

  Mycie i czyszczenie takiej ściany wiąże się z pracą ręczną i w żaden sposób nie można jej zmechanizować a co za tym idzie przyspieszyć. Pracownik musi za pomocą swoich rąk i ścierek wymyć zabrudzenia z każdego wgłębienia. Dodatkowo prowadzona na życzenie klienta usługa dezynfekcji, również się przedłuża, ponieważ trzeba widzieć każde miejsce, żeby niczego nie ominąć. Każda z tych prac musi być prowadzona w bliskiej odległości.

  Ściany betonowe

  Ściany betonowe w halach przemysłowych, produkcyjnych i magazynowych to bardzo trwały materiał i powszechnie stosowany. W odniesieniu do utrzymania czystości sprawdza się w tych gałęziach przemysłu, gdzie sprzątanie hal magazynowych czy czyszczenie bez wstrzymywania produkcji ogranicza się do odkurzania tych powierzchni.

  Usługi czyszczenia dotyczące ścian betonowych, w zakresie których jest ujęte mycie tych powierzchni dotyczy zwykle zleceń, uwzględniających mycie ścian przed malowaniem. Dlatego dobrze jest jeśli oferta skierowana do zakładów przemysłowych zawierała usługi dodatkowe pomagające nie tylko w myciu, ale też w malowaniu powierzchni.

  Płyta obornicka

  To lekkie, łatwe i szybkie w montażu elementy, wykonane z okładziny w postaci blachy, a ich wnętrze wypełnione jest poliuretanem.

  Generalnie jest to bardzo dobry materiał do utrzymania w czystości, pod warunkiem, że blacha pokrywająca płytę obornicką będzie gładka i równa. Wówczas czyszczenie jest takie samo jak w przypadku płyty warstwowej, natomiast w przypadku nierówności, jak w przypadku blachy trapezowej.

  Plandeka

  Wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, umożliwia stworzenie odizolowanej przestrzeni, która sprawdzi się jako magazyn lub hala produkcyjna. Jej zaletą jest bardzo niska waga. Wykorzystywana jest w magazynach i w halach produkcyjnych, w których nie ma rygorów temperaturowych. Jest łatwa do utrzymania czystości.

  Czyszczenie hali wykonanej z plandeki odbywa się na mokro z użyciem wody z odpowiednim detergentem. W zależności od rodzaju zabrudzenia dobiera się rodzaj zasadowego lub kwasowego środka chemicznego.

  Ściany hali przemysłowej — wybierz praktycznie

  Biorąc pod uwagę hale produkcyjne, przemysłowe i magazynowe oraz wymienione wyżej rodzaje materiałów wykorzystywanych do budowy ich ścian, warto jest uwzględnić aspekt utrzymania czystości. Wybór rodzaju ścian powinien być uzależniony nie tylko od względów wizualnych oraz czasu budowy, ale także od względów praktycznych i eksploatacyjnych. Ściany w halach przemysłowych, podobnie jak sufity powinny sprawiać wrażenie estetycznych bez względu na profil prowadzonej działalności gospodarczej. W poszczególnych gałęziach gospodarki ściany powinny spełniać kryteria wymogów nałożonych branżowo, ale też być łatwe w eksploatacji i utrzymaniu czystości.

  Wszystkie zakłady produkcyjne, firmy zajmujące się przetwórstwem, produkcją oraz magazynowaniem przynajmniej dwa razy w roku korzystają z usług specjalistycznych firm sprzątających, zajmujących się czyszczeniem gruntownym. Mając na uwadze różne specyfiki branż i rodzaje wykorzystywanych materiałów do budowy hal, należy wziąć pod uwagę fakt, że nie da się usunąć. wszystkich zabrudzeń. Wiele zależy od rodzaju materiału użytego do budowy hali, wytwarzanego produktu końcowego oraz rodzaju zabrudzeń powstających podczas procesu produkcyjnego.

  Duże znaczenie mają też techniczne sposoby montażu wykorzystanych materiałów do budowy hal. Jeśli ściany w hali przemysłowej od wewnętrznej strony są poprzebijane wkrętami, to czyszczenie takiej powierzchni zajmuje znacznie dłuższy czas. Wówczas każdorazowa usługa będzie kosztowniejsza, a efekt wizualny mniej zadowalający. Pracownik wykonujący pracę ręcznie jest narażony na skaleczenia i uszkodzenia skóry rąk, a w związku z tym musi zmaksymalizować uważność podczas realizacji zlecenia co wydłuża czas wykonania usługi.

  Czyszczenie i mycie hal przemysłowych ścian najsprawniej i najlepiej przebiega w obiektach, w których ściany wykonane z płyty obornickiej lub płyty warstwowej. Gładkie powierzchnie z łatwością można odkurzyć, a następnie ich mycie następnie odbywa się sprawniej i dokładniej.

  Skorzystaj z usług profesjonalnej firmy

  Ściany w budynkach wielkopowierzchniowych zajmują znaczną część wszystkich powierzchni, a czysta i zadbana hala to wizytówka każdej firmy, bez względu na sektor prowadzonej działalności gospodarczej oraz wielkość hali przemysłowej, produkcyjnej lub magazynowej.

  Usługi proponowane przez profesjonalną firmę to pewność, że czyszczenie powierzchni będzie wykonane szybko, sprawnie i dokładnie. Firma posiadająca doświadczenie w realizacji zleceń czyszczenia u zleceniodawców w różnych branżach i znajdujących się w halach o zróżnicowanej budowie jest w stanie doradzić, zaplanować i przeprowadzić usługę z utrzymaniem ciągłości produkcji.

  Wyspecjalizowani pracownicy zabezpieczają surowce, półprodukty i produkty końcowe przed ich ewentualnym zabrudzeniem lub zniszczeniem. Zakrywają i chronią wszelkie włączniki, wyłączniki, sterowniki bram a nawet urządzenia i całe ciągi technologiczne znajdujące się w obszarze ich pracy.

  Doświadczona kadra jest w stanie usunąć nawet trudne do usunięcia plamy, zacieki i zanieczyszczenia, ponieważ zastosuje odpowiednie środki czystości dobrane do profilu prowadzonej działalności oraz używa nowoczesny sprzęt dedykowany do usług specjalistycznego czyszczenia hal przemysłowych.

  Pracownicy profesjonalnej firmy świetnie radzą sobie podczas pracy na wysokości. Posiadają wszystkie potrzebne szkolenia w tym BHP, UDT oraz aktualne badania lekarskie do pracy na wysokości.

  Ponadto nie zakłócają pracy przedsiębiorstwa i biorą pod uwagę bezpieczeństwo pracy obu stron.

   

  Jeśli masz pytania dotyczące czyszczenia ścian i nie tylko, zapytaj nas!


   contact-person