Rodzaje konstrukcji stropowych w halach przemysłowych i ich czyszczenie

Współczesne hale produkcyjne i magazynowe budowane są najczęściej ze stali. Powstają szybko i można je dowolnie dostosować do potrzeb firmy korzystającej z hali. Konstrukcje stalowe są również najłatwiejsze do utrzymania w czystości. Z jakimi jeszcze konstrukcjami można się spotkać w halach przemysłowych i jak wygląda czyszczenie konstrukcji?

Drugim najczęściej wykorzystywanym do budowy hal przemysłowych materiałem jest beton zbrojony. W takim przypadku mówimy o konstrukcji żelbetowej. Z reguły jest ona droższa niż konstrukcja stalowa. Zarówno w halach stalowych, jak i żelbetowych mogą występować różne rodzaje konstrukcji stropowych. Jak rodzaj konstrukcji przekłada się na jej czyszczenie i dlaczego w ogóle należy czyścić konstrukcje?

Dlaczego warto czyścić konstrukcje w halach przemysłowych?

Choć mogłoby się wydawać, że regularne czyszczenie sufitu oraz konstrukcji hali nie jest konieczne i tak potrzebne, jak np. czyszczenie linii produkcyjnej, w przypadku konstrukcji stalowych utrzymanie czystości może znacznie przedłużyć ich żywotność. W wielu halach produkcyjnych konstrukcje narażone są na działanie czynników, które przyspieszają ich korozję. Ponadto osadzający się na konstrukcjach kurz, pył oraz osad będący produktem ubocznym realizowanego w hali procesu technologicznego, z czasem może tworzyć grubą i trudną do usunięcia warstwę. Zbierające się na konstrukcjach przysufitowych zanieczyszczenia mogą także opadać i prowadzić do zabrudzenia lub skażenia wytwarzanych w hali produktów.

Czyszczenie sufitu i konstrukcji w hali przemysłowej wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności, ponieważ praca wykonywana jest na wysokości, a pod sufitem hali, oprócz samej konstrukcji, przebiega zwykle wiele elementów infrastruktury hali. Także w stropie znajduje się najczęściej większość przeszkleń i świetlików, które również wymagają wyczyszczenia.

Stropy belkowe i ich czyszczenie

Stropy belkowe są stosunkowo prostą konstrukcją, co ułatwia również utrzymanie jej w czystości. Składają się z stalowych lub żelbetowych belek stropowych opartych na słupach. Przestrzeń pomiędzy belkami wypełniona jest specjalnymi płytami. Tego typu konstrukcje czyści się z podnośnika samojezdnego. Najpierw są one odkurzane, a następnie oczyszczane dodatkowo na wilgotno. Ten rodzaj konstrukcji umożliwia również dokładne odkurzenie i umycie sufitu.

czyszczenie konstrukcji stropowych

Stropy kratownicowe i ich czyszczenie

Coraz częściej w halach przemysłowych i magazynowych można spotkać się ze stropami kratownicowymi. Zbudowane one są z lekkiej kratownicy stalowej i umożliwiają zbudowanie dachu o większej rozpiętości z lżejszych materiałów. Montaż stropu kratownicowego jest stosunkowo prosty. Większe wyzwanie stanowi natomiast czyszczenie tego typu stropu. Wykonywane jest ono ręcznie z podestu samojezdnego, zajmuje jednak więcej czasu niż czyszczenie stropu belkowego.

czyszczenie konstrukcji w hali

Szukasz usługi profesjonalnego czyszczenia konstrukcji stropowych? Napisz do nas!


    contact-person