Szlifowanie betonowej posadzki przemysłowej
Posadzki w halach przemysłowych to najintensywniej zużywana powierzchnia. Przez cały okres eksploatacji hali to właśnie powierzchnia posadzki betonowej jest najbardziej brudzona i niszczona. Zaczynając od codziennych i ciągłych przejazdów wózkami transportowymi, poprzez częste przemieszczanie i przestawianie maszyn i urządzeń oraz montaż regałów wysokiego składowania, kończąc na zwykłych pracach człowieka. Wszystkie te ruchy powodują, że posadzka jest narażona na intensywne zabrudzenia i uszkodzenia. Renowacja posadzki betonowej a następnie konserwacja posadzki najczęściej polega na szlifowaniu oraz impregnacji jej powierzchni.
Co to jest szlifowanie betonu przemysłowego?
Szlifowanie posadzki przemysłowej może być ręczne i mechaniczne.
Ręczne szlifowanie betonu jest możliwe, ale bardzo czaso i pracochłonne. Sam proces szlifowania odbywa się przy pomocy małych urządzeń – często szlifierka kątowa, które sprawdzają się w małych przestrzeniach i bardzo trudno dostępnych miejscach. Jednak ten sposób jest nie praktyczny na dużych powierzchniach, ponieważ głębokość szlifu jest uzależniona od siły nacisku człowieka na urządzenie co może skutkować efektem falującej posadzki. Tak więc ręczne szlifowanie posadzki sprawdzi się w bardzo precyzyjnych pracach, natomiast w dużych halach przemysłowych skuteczniejsze jest zastosowanie ciężkiego sprzętu.
Mechaniczne szlifowanie posadzki przemysłowej polega na użyciu specjalistycznego sprzętu. Są to duże i ciężkie maszyny, których praca opiera się na szerokiej gamie narzędzi dobieranych do rodzaju posadzki, głębokości uszkodzeń oraz intensywności zabrudzeń. Ta metoda szlifowania stosowana jest na dużych powierzchniach hal przemysłowych. Proces szlifowania jak w metodzie pierwszej polega na ścieraniu wierzchniej warstwy zniszczonego betony, ale dzięku dużym maszynom praca przebiega szybko i sprawnie. Specjalistyczne maszyny pozwalają uzyskać idealnie gładką powierzchnię, a samo szlifowanie odbywa się w technologii na mokro lub sucho.
Szlifowanie posadzki betonowej na sucho lub na mokro
Mechaniczne szlifowanie posadzki na sucho odbywa się bez zastosowania wody. Metoda szlifowania na sucho powoduje wytwarzanie dużej ilości pyłu, który musi być szybko usuwany. Pozostawienie w powietrzu cząsteczek pyłu wiąże się z osadzenie go na powierzchniach maszyn i urządzeń znajdujących się na hali, ale również jest niebezpieczny dla człowieka. Odkurzacz przemysłowy powinien być na stałe używany wraz ze szlifierką kątową.
Szlifowanie metodą na mokro odbywa się przy użyciu wody stosując segmenty diamentowe odporne na działanie wilgoci. Wybór narzędzi diamentowych uzależniony jest od rodzaju powierzchni betonu, głębokości uszkodzeń czy też rodzaju oraz intensywności zabrudzeń. Szlifowanie na mokro jest bardziej wydajne i pozwala na jednoczesne szlifowanie dużej powierzchni. Niestety podczas szlifowania na mokro wytwarzana jest bardzo duża ilośc mokrego odpadu, w którego usunięciu niezastąpiony jest odkurzacz przemysłowy.
Rodzaje posadzek przemysłowych i ich szlifowanie
Przypadek posadzek przemysłowych to szeroki zakres komponentów. Powierzchnia przemysłowa posadzki to kilka rodzajów twardości betonu stosowane w zależności od planowanego obciążenia powierzchni posadzki. Najwyższa klasa ścieralności stosowana jest w przemyśle ciężkim, średnia w halach produkcyjnych i logistycznych a najniższa w obiektach handlowych czy rekreacyjnych. Niezależnie od rodzaju zastosowanego betonu w celu jej renowacji możliwe jest szlifowanie miękkich posadzek, a nawet szlifowanie wylewek anhydrytowych.
Bardzo często na halach przemysłowych stosowana jest posadzka żywiczna w postaci tzw żywicy epoksydowej. Mechaniczne szlifowanie posadzki tego typu to przede wszystkim odpowiedni wybór narzędzi diamentowych. Wykonanie posadzki żywicznej polega na wylaniu mieszaniny kruszywa z żywicami na powierzchnię, co czyni ją idealnie równą i gładką. Posadzka żywiczna może być natomiast podatna na zarysowania i uszkodzenia i tutaj odpowiednio dobrane segmenty diamentowe pozwalają na wyrównanie jej powierzchni po wcześniejszym uzupełnieniu ubytków.
Zastanawiasz się, czy szlifowanie będzie dobrą metodą w Twoim przypadku? Chętnie doradzimy!
Przygotowanie powierzchni betonowej do szlifowania
Właściwe przygotowanie powierzchni do szlifowania to bardzo istotny etap całego procesu. Ma on ogromny wpływ na ostateczny efekt oraz trwałość wykonywanej pracy. W pierwszym kroku należy ocenić stan faktyczny powierzchni betonu, ocenić ewentualne uszkodzenia, silne zabrudzenia czy obecność starych powłok.
W drugim kroku należy oczyścić beton z brudu, pisaku czy różnego rodzaju powłok nanoszonych wcześniej podczas zabiegów czyszczenia i pielęgnacji. Wykorzystuje się tutaj specjalistyczne środki chemiczne oraz narzędzia usuwające zanieczyszczenia. Dopiero po dokładnym oczyszczeniu i odpyleniu powierzchni można przystąpić do procesu szlifowania.
Proces szlifowania betonu przemysłowego
Szlifowanie betonu to najszybsza i najbardziej wydajna metoda przywrócenia posadzkom pierwotnego wyglądu. Technologia polerowanego betonu polega na usunięciu uszkodzonych powierzchni posadzki, naprawę ubytków, wyrównanie powierzchni i szlifowanie tzw. polerowanie posadzki betonowej.
Po zakończeniu prac posadzka nadaje się do polerowania poprzez użycie przeznaczonych do tego celu narzędzi. Ostatni etap to konserwacja posadzki poprzez nałożenie warstwy impregnatu. Wyszlifowana i utwardzona posadzka betonowa odzyskuje swoje pierwotne właściwości zarówno fizyczne jak i estetyczne pozwalając na użytkowanie jej powierzchni przez kolejne lata.
Polerowanie powierzchni betonowych
Polerowanie posadzki betonowej ma na celu uzyskanie tzw. efektu szkła na powierzchni posadzki i bardzo nowoczesnego wyglądu. Polerowana posadzka jest bardzo wytrzymała i trwała. Wykazuje się dużą wytrzymałością na intensywny ruch, ciężkie maszyny czy uderzenia dlatego bardzo często stosowana jest w halach przemysłowych i magazynowych. Polerowanie posadzki betonowej znacznie ułatwia czyszczenie jej powierzchni i nie jest wymagana szczególna konserwacja posadzki przemysłowej. Polerowany beton przemysłowy wykazuje dużą odporność na uszkodzenia wodą, olejem czy chemikaliami stosowanymi w przemyśle. Warto też zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny, ponieważ polerowanie powierzchni betonowych nie wymaga użycia żadnych środków chemicznych proces ten ma znikomy wpływ na środowisko naturalne.
Jak wybrać odpowiednią metodę i narzędzia?
Wybór odpowiedniej metody szlifowania i narzędzi powinien uwzględniać typ betonu, wielkość powierzchni oraz oczekiwany efekt końcowy. Dobór rodzaju narzędzia diamentowego zależ w dużej mierze od klasy twardości betonu. Tarcze o większej gradacji używane są do zgrubnego szlifowania, natomiast tarcze o drobnej gradacji mają na celu polerowanie powierzchni betonowych. Ręczne szlifowanie posadzki jest możliwe tylko na małych powierzchniach lub w miejscach, gdzie wymagana jest precyzja lub utrudniony dostęp. W przypadku dużych powierzchni odpowiednie jest zlecenie usługi szlifowania specjalistom.
Usługa szlifowania betonu oferowana jest przez wyspecjalizowane firmy, które posiadają dedykowany sprzęt i doświadczenie. Zwykle proces szlifowania przebiega w czynnych zakładach przemysłowych, dlatego bardzo ważne jest elastyczne podejście firmy realizującej zlecenie do zadania. Poprzez ścisłą współpracę z kierownikami hali przemysłowej są w stanie tak zaplanować realizację, żeby w jak najmniejszym stopniu zakłócać procesy produkcyjne.
Podsumowanie
Idealna posadzka betonowa to posadzka równa, czysta i bez śladów uszkodzeń. Niestety podczas wieloletniej eksploatacji jej powierzchni w halach przemysłowych o silne zabrudzenia oraz uszkodzenia nie trudno. Szlifowanie to najprostszy i zarazem najtańszy sposób na przywrócenie blasku i trwałości posadzce. Właściwie dobrane urządzenia i narzędzia pozwalają cieszyć się niepylącą posadzką przez kolejne lata użytkowania.